Aktualności
Propozycje „kreskówek” dla dzieci młodszych

Drodzy Rodzice,

kilkulatki zdecydowanie nie powinny spędzać dużo czasu przed telewizorem czy komputerem, a jeśli już włączamy im bajkę to warto, aby była ona naprawdę dostosowana do wieku.  Poniżej propozycja kilku bajek dla dzieci młodszych (od 3.-4. roku życia):

  • Parauszek – mądra, ciekawa i ładnie zanimowana polska bajka o przygodach leśnych zwierzątek. Głównym bohaterem jest zajączek o imieniu Parauszek. Każda przygoda niesie ze sobą jakieś przesłanie np. że nie warto oszukiwać innych, że nie można śmiecić  lesie. Czas trwania jednego odc. ok 10 min.
  • Bing – przygody króliczka, z którym identyfikować się mogą najmłodsze przedszkolaki. To ciepłe i przyjazne historyjki oparte na kłopotach i radościach naprawdę przeżywanych przez dzieci. Nie ma strasznych scen, bardzo sporadycznie zdarzają się trochę smutne fragmenty np. w odcinku pt. „Motyl”. Nietypowo w bajce rolę opiekuna pełni nie mama czy tata, ale zwierzaczek Flop. Czas trwania jednego odc. ok 7 min.
  • Ciekawski George – historyjki z sympatyczną małpką, którą opiekuje się Pan w Żółtym Kapeluszu. Nie ma tu „czarnych charakterów”. Bohaterowie pomagają sobie nawzajem. Czas trwania jednego odc. ok 11 min – bajka jest najczęściej udostępniana po 2 odcinki

  • Bracia Koala – spokojna bajka o dwóch misiach koala. Zwierzątka mieszkają w domku na australijskiej farmie. Codziennie patrolują okolicę w swoim samolocie, aby w razie potrzeby pomagać okolicznym mieszkańcom np. myszce, wombatowi czy krokodylowi. Nie ma tu „czarnych charakterów”. Czas trwania jednego odc. ok 10 min

  • Kotociaki – bohaterami kreskówki jest rodzeństwo kotków: Pianka, Krakers i Budyń. Maluchy mieszkają razem z mamą i tatą w kocim miasteczku. Ich przygody w znacznym stopniu odzwierciedlają perypetie prawdziwych kilkulatków. Czas trwania jednego odc. ok 5 min.

  • Strażnicy Miasta – Fiona – wóz strażacki – oraz radiowóz Paulie pomagają mieszkańcom miasteczka samochodów np. gasząc pożary czy szukając złodziei. Mimo takiej tematyki większość przygód nie jest w żaden sposób straszna, chociaż w kilku odcinkach zdarzają się troszkę bardziej trzymające w napięciu sceny (z punktu widzenia małego dziecka). W bajce jest też sporo humoru. Czas trwania jednego odc. ok 15 min (odcinki z pierwszej serii) lub 10 min (odcinki z drugiej serii)

  • Tosia i Tymek – to film, nie kreskówka, o codziennym życiu tytułowych bliźniaków. Fabuła jest bardzo spokojna. Przygody – jakie przeżywają dzieci – są zupełnie realne np. mycie samochodu wspólnie z tatą, przeprowadzka do nowego domu. Film pokazuje dobre relacje w rodzinie i między rodzeństwem. Czas trwania jednego odc. ok 11 min

 

Wszystkie wymienione bajki niosą pozytywne przesłanie. Akcja toczy się w tempie dostosowanym do możliwości poznawczych dziecka. Nie ma elementów si-fiction (typu: bohater spada w przepaść po czym biegnie dalej), co dla najmłodszych dzieci ma ten plus, że nie zniekształca im widzenia świata. Jeśli pojawiają się „czarne charaktery” to nie są one straszne dla dziecka, a ich złe postępowanie jest napiętnowane (najczęściej poprawiają się).

Powyższe bajki są dostępne m.in. na serwisie youtube.pl. Korzystając z serwisu na pewno warto wyłączyć „Autoodtwarzanie”, tak żeby kolejne filmy nie włączały się same (ponieważ, tak naprawdę, nie wiadomo co się włączy). Zdecydowanie warto też włączyć tzw. „Tryb ograniczonego dostępu”, który przynajmniej częściowo filtruje treści wyświetlane przez serwis.

W miarę możliwości dobrze jest, chociaż czasami, towarzyszyć dziecku podczas bajki. Umożliwia to zaobserwowanie reakcji dziecka, a także późniejsze „podpytanie”, o to jak maluch bajkę zrozumiał i ewentualne wyjaśnienie.